ÇAKÜ’ye Ait Çankırı Mevlevihanesi’nde 96 Yıl Sonra İlk Aşure Etkinliği

İslam dinine göre paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilen ve Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan Aşure günü Çankırı Karatekin Üniversitesi Darülhadis İslam Araştırmaları Merkezi Çankırı Mevlevihane’sinde Mevlevi merasimlerine uygun olarak kutlandı ve katılımcılara Aşure ikramı yapıldı.

Taşmescit’te kılınan Cuma namazının ardından gerçekleştirilen etkinliğe Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Genel Sekreter V. Sadık Yılmaz, akademisyenler, yöneticiler ve vatandaşlar katıldı.

ÇAYASAD Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan’ın programı takdimi sonrası ÇAKÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Naci Çağlar, “İslam Kültüründe Muharrem Ayı ve Aşure” hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Daha sonra günün anlam ve önemine istinaden bir konuşma yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, “ önemli bir ayda, önemli bir günde ve önemli bir mekânda sizlerle bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade ediyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Sözleriyle konuşmasına başladı.

Konuşmasının devamında Rektör Çiftçi, “ Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin en önemli hedeflerinden biri de değerlerine sahip çıkan, kadim geçmişi nesillerle buluşturan ve yeni değerler üreterek geleceği inşa eden bir üniversite olmaktır. Bu hedefler doğrultusunda 15 aylık görev süremiz içerisinde değer olarak kabul ettiğimiz birçok güzel işi yapmak bize nasip oldu. İşte bu güzel işlerden biride yıllardır kapalı olan Çankırı Mevlevihane’sinin 2021 yılı içerisinde açılmasıydı. Darülhadis dediğimiz bu güzel mekân asli görevine uygun olarak etkinlikler icra etmek üzere emanet olarak bize verilmiş. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Üniversite olarak biz de yüklendiğimiz bu tarihi sorumluluğun gereğini yerine getirmek üzere Çankırı’nın tüm dinamiklerini sürece dâhil etme gayretiyle milletimizin değerlerini yaşatmak amacıyla tüm fertlerle, camialarla, teşekküllerle bir araya gelerek bu geleneği yaşatmak adına bir adım atmış bulunuyoruz. Muharrem ayı acısı, sevinci, hüznü ile bizim için çok önemli mesajlar veren kıymetli bir aydır. En önemli mesajı da, aynı gönül coğrafyası içerisinde yaşayan insanların yani Orta Asya’dan Balkanlara kadar bir değeri yaşatması ve unutturmamasıdır. Bu değerin simgesi de bugün burada dağıtımını yapacağımız aşuredir. Dolayısıyla aşure bir tarihtir. Aşure bir mesajdır. Aşure bir duygudur. Aşure şifadır. Bu anlamda Üniversitemizin himayesinde gerçekleştirilen bu tarihi etkinliğe destek veren başta ÇAYASAD olmak üzere tüm paydaş kuruluşlara ve emeği geçen mesai arkadaşlarıma, halkımıza teşekkür ediyorum.“ dedi.

Konuşmaların ardından sonrası Cemalettin Ferruh Kur’an Kursu Yöneticisi Osman Uslu ve kursta hafızlık çalışması yapan öğrencilerin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile tekbirler eşliğinde 96 yıl sonra aslına uygun olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi tarafından aşure ikramı yapıldı.

Etkinlik yapılan şükür duası ile sona erdi.

Yayınlanma Tarihi: 12 Ağustos 2022 Cuma