Rektör Çiftçi, Üniversitemizin Kadın Personelleriyle Bir Araya Geldi

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Çankırı Karatekin Üniversitesi kadın personelleriyle bir araya geldi. Müzik dinletisinin ardından pasta ikramının yapıldığı buluşmada Rektörümüz, kadınların üniversite yönetiminden taleplerini dinledi.

Kadınların bir gün değil her gün değerli olduğu ve gelecek nesillerin inşasında kadınlara düşen rolün önemi üzerinde durulduğu buluşmada Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, kadınların her alanda güçlü olması gerektiğini vurgulayarak bunun için üniversite olarak ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

“Kadınların ve çocukların her alanda daha adil bir ortamda, refah seviyesi yüksek bir düzeyde yaşayabilmesi adına sesimizi daha geniş kitlelere gür bir şekilde duyurmalıyız. Bunu gerçekleştirebilmenin en önemli yolu da eğitim kurumlarından geçmektedir.” ifadelerini kullanan Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak kendilerinin de sorumluluklarının farkında olduklarını ifade etti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü buluşmasını da bu amaçla gerçekleştirdiklerini belirten Rektör Çiftçi; “Kadınları sadece 8 Mart günleri geldiğinde hatırlamıyoruz. Yılın geriye kalan her gününde kadınlarımızın daha eşit bir ortamda yaşayabilmesi ve karşılaştıkları sorunları çözebilmeleri noktasında da önemli çalışmalar yapıyoruz. Özellikle bu amaç için kurduğumuz Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimizde, kadınlarımızın çalışma hayatından tutun da toplumun en küçük yapı taşı olan aile kurma sorumluluğuna kadar karşılaşabilecekleri tüm sorunlar üzerine akademik çalışmalar sürdürüyoruz.” dedi.

Konuşmasında Gazze’deki insanlık dramına da değinen Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, kadın ve çocukların aylardır burada yaşadıkları içler acısı duruma, dünyanın tüm çıplaklığı ile yaşanan dramı görmesine karşın sessiz kalışına vurgu yaparak; “Aylardır Gazze halkına yapılanları hayretler içerisinde takip ediyoruz. Kadın hakları naraları atanların ise burada yaşanan kadın ve çocuk ölümlerine neden sessiz kaldığını sorguluyor, anlamlandırmaya çalışıyoruz. Neden dünyanın her yerindeki kadınların eşit şartlarda muamele görmediğini derinden düşünüyoruz. Aslında bunun cevabını da çok iyi biliyoruz. Bunun en önemli nedeni, emperyalist güçlerin sözde demokrasi anlayışı adı altında gerçekleştirdikleri adaletsiz ve son derece acımasız uygulamalarıdır. Bu apaçık ortadadır. Bu düzenle mücadele edebilmek için birlik olmalı ve hangi kulvardaysak ona göre üzerimize düşeni layıkıyla yapmalıyız. Bir eğitim kurumu olarak biz de kendi üzerimize düşenin farkındayız. Toplumu bilinçlendirmeli, bunun için ilk önce kendi misyonumuzun farkına varmalıyız. Bize büyük işler düşüyor. Bugün baktığımızda öğrencilerimizin yarısından fazlasının kız öğrencilerden oluştuğunu görüyoruz. Bu da geçmişten bugüne kadar toplumumuzda aslında büyük bir farkındalık düzeyine gelindiğinin apaçık göstergesidir. Yine bakıyorsunuz, ülkemizde akademik çalışma yapanların çoğunluğunun kadınlardan oluştuğunu görüyorsunuz. Demek ki çabalar yerini bulmuş. Kadın hakları ve kadınlarımıza verilen değer noktasında inşallah daha da bilinçleneceğiz, daha da ilerleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, üniversiteye olan katkılarından dolayı tüm kadın personele teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Yayınlanma Tarihi: 08 Mart 2024 Cuma
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2024 Cuma