Rektör Çiftçi, Uluslararası Öğrencilerle İftar Programında Buluştu

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Üniversite yönetimimiz ÇAKÜ’de Erasmus hareketliliği kapsamında eğitim gören öğrencilerle iftar programında bir araya geldi.

Programda konukları selamlayan Rektör Çiftçi, ÇAKÜ’de  öğrencilerle, akademisyenlerle ve  Üniversite personeliyle beraber iftar buluşmalarının güzel bir gelenek haline geldiğini belirterek, bu sene de Ramazanın son haftasında uluslararası öğrencilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Üniversitemizin Erasmus faaliyetlerine değinen Rektörümüz, ÇAKÜ’nün Erasmus süreçlerine aktif bir şekilde katılım sağladığını, Türkiye’deki üniversiteler arasında hem bütçe hem de öğretim elemanı ve öğrenci hareketlilikleri bakımından hatırı sayılır bir noktada olduğunu; K-107, K-171 projeleriyle sadece Avrupa’da değil, Avrupa'nın dışındaki tüm ülkelerde hareketlilikler gerçekleştirildiğini ifade etti.

ÇAKÜ’nün en güçlü yönlerinden biri olan uluslararasılaşmanın gün geçtikçe daha da geliştiğine dikkat çeken Rektör Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası İlişkiler Ofisimiz, Erasmus Koordinatörlüğümüz, dünyadaki eğitim öğretim faaliyetlerine katkı yapmak adına çok güzel çalışmalar sergilemekte, oldukça nitelikli projelere imza atmaktadır. Üniversitemizin eğitim diplomasisindeki gayretleri, bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ile sınırlı kalmadan küresel ölçekte bir vizyonla hareket etmesinin yansımasıdır. Bu bağlamda ifade edebilirim ki ihtiyaç duyulan alanlarda sadece ülkemiz için değil dünyaya nitelikli insan gücü yetiştirmeyi kendimize vazife telakki ediyoruz. Eğitim öğretimden, araştırma geliştirmeye değin yürüttüğümüz projelerin ve yaptığımız ikili işbirliği protokollerinin pozitif çıktılarını almaya devam ediyoruz. Bugün bu salonda öğrencilerimizi misafir etmeyi üniversitemizin uluslararasılaşma misyonundaki kararlılığının bir yansıması, sistemli çalışmalarımızın somut bir çıktısı olarak görüyoruz.

Rektör Çiftçi, ÇAKÜ’den mezun olan uluslararası öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde başta bürokrasi olmak üzere farklı pozisyonlarda görev alacaklarına dikkat çekerek gittikleri yere Türkiye’yi de taşıyacaklarını, Türkiye’yle bir bağ oluşturacaklarını belirtti. ÇAKÜ’nün öğrenci odaklı bir üniversite olmasının uluslararası öğrenciler için ayrıca büyük bir avantaj olduğunu ifade eden Rektör Çiftiçi Üniversitemizdeki öğrenci merkezli yaklaşımın uluslararası öğrencilerin kent ve kampüs ile intibak süreçlerinde kolaylaştırıcı olduğunun da altını çizdi.

Programda söz alan Erasmus Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Şuayip Turan ise ÇAKÜ’nün Erasmus kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi verdi. Verdikleri desteklerden dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi olmak üzere Üniversite yönetimine teşekkür eden Dr. Turan, Erasmus kapsamında daha iyi projeler üretmek ve hareketlilikleri daha kaliteli hâle getirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

İftar programı, uluslararası öğrencilerin duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle devam etti. ÇAKÜ’den duydukları memnuniyeti dile getiren öğrenciler, eğitim süreçleri boyunca desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye teşekkür ettiler. Rektör Çiftçi de katılım sağlayan öğrencilere teşekkür ederek eğitim öğretim hayatlarında başarılar diledi.

Yayınlanma Tarihi: 04 Nisan 2024 Perşembe