Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ), Mısır ile Erasmus+ Anlaşmalarına Yeniden Başladı

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Mısır’ın Kahire kentinde yürüttüğü bir dizi ziyaretler çerçevesinde Mısır’ın Fayoum Üniversitesi yetkilileri ile bir araya geldi.  

Yapılan görüşmelerde Fayoum Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Direktör Doç. Dr. İbrahim İbrahim, Çankırı Karatekin Üniversite’nin ziyaretinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerde yeni bir döneme girilmesi neticesinde ilk ziyaret eden Türk Üniversitesinin ÇAKÜ olduğunu belirtti. Mısır halkının ve üniversite öğrencilerinin Türkiye’ye karşı kalpten sevgi duyduklarını tarihi, dini ve kültürel bağların daha da güçlenmesi gerektiğini ifade etti. Rektör Çiftçi ’de görüşme de Türkiye ve Mısır’ın kadim medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ve akademik anlamda geliştirebilecek her türlü projenin içinde yer almaya hazır olduklarını bildirdi. İlişiklerimizin daha farklı boyutta çeşitlendiği bugünlerde ülkenin koymuş oldukları hedefler çerçevesinde Yükseköğretim kurumları olarak üzerimize düşen görevi sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu çerçeve de eğitim diplomasi yoluyla ikili iş birliği yaptığımız paydaş üniversiteler ile ortak konferans, sempozyum, Erasmus personel ve öğrenci değişime hazır olduklarını ifade etti.

Fayoum Üniversitesinden Dr. İbrahim, ziyaret öncesinde ÇAKÜ’yü incelediğini ve birçok ortak bölüm ve programlar nedeniyle de yeni, farklı ve etkili çalışma alanı oluşturabileceklerini ifade ederek imzalanacak olan Erasmus ve iyi niyet protokollerinin her iki kuruma öğretim elemanlarına ve öğrencilere büyük katkı sunacağını bildirdi. Rektör Çiftçi, dünyaya güzellikler katmak için başta eğitim olmak üzere bilimsel çalışmaların da farkındalık oluşturduğu ifade ederek gönül coğrafyamızda yer alan ülkelerle ve toplumlarla ikili iş birlikleri geliştirmek ve verim elde etmek için gayret edeceklerini ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 01 Nisan 2024 Pazartesi
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2024 Salı